Založ si blog

Falošný odborársky samaritán?

Odbory v Bratislavskom Wolksvagene sú momentálne v centre mocenského boja dvoch odborárskych skupín. Posledné mesiace roka 2016, boli rozhodne zaujímavé.  Pôvodne odborárov zastupovala základná organizácia OZ KOVO Volkswagen Slovakia. Tej šéfoval pán Zoroslav Smolinský. Po nezhodách s vedením „materskej“ organizácie OZ KOVO nasledovali viaceré trenice, padali obvinenia na jednej a aj na druhej strane, vylučovali sa členovia. Pán Smolinský vylúčil svojho konkurenta v boji o kreslo šéfa odborov vo Volskwagene, následne prišla likvidácia a konsolidácia Základnej organizácie OZ KOVO Volkswagen Slovakia. Ešte pred týmto procesom pán Smolinský nečakal a založil si vlastné odbory – Moderné odbory Volkswagen. Od vtedy sú obe organizácie viac menej „na nože“

Darčeky s „cudzím“ logom?

Malá prestrelka sa odohrala aj pred sviatkami. Pán Smolinský vydal emotívny blog týkajúci sa vianočných darčekov, ktoré mali dostať zamestnanci Volkswagenu. V blogu sa pán Smolinský rozhorčoval, že OZ KOVO ich odmieta vydať zamestnancom. Obdobie Vianoc, by určite malo byť o radosti pokoji a kľude a aj preto táto správa pôsobila hrôzostrašne. Dokonca v blogu odznelo emotívna výzva, aby sa peniaze radšej venovali napríklad detským domovom alebo charitatívnym projektom.   Ale akosi neodznela v blogu dosť zásadná informácia. Že darčeky boli nakúpené z peňazí OZ KOVO a čuduj sa svete, boli, ale potlačené s logom nových odborov Volkswagenu. To je napríklad presne to isté ako keby si zamestnanec nakúpil za firemné peniaze darčeky, založil si vlastnú firmu a dal si na darčeky svoje logo a chcel by ich rozdávať. A čudoval by sa, že mu ich predchádzajúca firma odmietla vydať…

 

Prečo Zoroslav Smolinský odmietol sprístupniť dokumenty počas jeho pôsobenie v OZ KOVO Volkswagen Slovakia?

Ďalším zaujímavým momentom je aj súdny spor medzi oboma organizáciami. Zástupcovia konsolidovanej Základnej organizácie OZ KOVO Volkswagen Slovakia sa  koncom minulého roka obrátili na súd, ohľadom vrátenia dokumentácie – jednalo sa hlavne o účtovnú evidenciu, členov, rôzne zmluvy (aj dodávateľské) atď. Túto dokumentáciu odmietol p. Smolinský (aj to sám priznal) odovzdať po ukončení jeho pôsobenia v OZ KOVO Volkswagen Slovakia. Je to dosť zvláštne najmä preto, že P. Smolinský sa prezentuje ako morálna autorita a už iba obyčajný sedliacky rozum natíska otázku prečo pán Smolinský odmietol takúto dokumentáciu zverejniť ak nemá čo skrývať. Alebo niekomu vyhovuje, aby neboli napríklad zverejnené rôzne dodávateľské zmluvy? Mimochodom, koncom decembra  súd rozhodol, že túto dokumentáciu p. Smolinský zadržiaval neoprávnene a musí ju vydať. Ale keďže vieme ako to občas na Slovensku funguje,  podozrenie, čo sa s touto dokumentáciou počas doby jej nelegálneho zadržiavania stalo, tu žiaľ ostáva. A otázky, či napríklad nemohla  byť upravená alebo zničená, sú naozaj oprávnené.

Samozrejme netreba byť naivný, boj o odborársku organizáciu vo Volkswagene je veľmi zaujímavý, či už z finančného alebo mocenského hľadiska. Ale práve pre to, si zamestnanci si určite zaslúžia férový a otvorený prístup a nie „samaritánske“ gestá, ktoré napokon zamietol aj samotný súd.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.

Robert Barma

Záhoráci ze Senice

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 3667x
Priemerná čítanosť článkov: 3667x

Autor blogu

Kategórie

Archív