Založ si blog

Falošný odborársky samaritán?

Odbory v Bratislavskom Wolksvagene sú momentálne v centre mocenského boja dvoch odborárskych skupín. Posledné mesiace roka 2016, boli rozhodne zaujímavé.  Pôvodne odborárov zastupovala základná organizácia OZ KOVO Volkswagen Slovakia. Tej šéfoval pán Zoroslav Smolinský. Po nezhodách s vedením „materskej“ organizácie OZ KOVO nasledovali viaceré trenice, padali obvinenia na jednej a aj na druhej strane, vylučovali sa členovia. Pán Smolinský vylúčil svojho konkurenta v boji o kreslo šéfa odborov vo Volskwagene, následne prišla likvidácia a konsolidácia Základnej organizácie OZ KOVO Volkswagen Slovakia. Ešte pred týmto procesom pán Smolinský nečakal a založil si vlastné odbory – Moderné odbory Volkswagen. Od vtedy sú obe organizácie viac menej „na nože“

Darčeky s „cudzím“ logom?

Malá prestrelka sa odohrala aj pred sviatkami. Pán Smolinský vydal emotívny blog týkajúci sa vianočných darčekov, ktoré mali dostať zamestnanci Volkswagenu. V blogu sa pán Smolinský rozhorčoval, že OZ KOVO ich odmieta vydať zamestnancom. Obdobie Vianoc, by určite malo byť o radosti pokoji a kľude a aj preto táto správa pôsobila hrôzostrašne. Dokonca v blogu odznelo emotívna výzva, aby sa peniaze radšej venovali napríklad detským domovom alebo charitatívnym projektom.   Ale akosi neodznela v blogu dosť zásadná informácia. Že darčeky boli nakúpené z peňazí OZ KOVO a čuduj sa svete, boli, ale potlačené s logom nových odborov Volkswagenu. To je napríklad presne to isté ako keby si zamestnanec nakúpil za firemné peniaze darčeky, založil si vlastnú firmu a dal si na darčeky svoje logo a chcel by ich rozdávať. A čudoval by sa, že mu ich predchádzajúca firma odmietla vydať…

 

Prečo Zoroslav Smolinský odmietol sprístupniť dokumenty počas jeho pôsobenie v OZ KOVO Volkswagen Slovakia?

Ďalším zaujímavým momentom je aj súdny spor medzi oboma organizáciami. Zástupcovia konsolidovanej Základnej organizácie OZ KOVO Volkswagen Slovakia sa  koncom minulého roka obrátili na súd, ohľadom vrátenia dokumentácie – jednalo sa hlavne o účtovnú evidenciu, členov, rôzne zmluvy (aj dodávateľské) atď. Túto dokumentáciu odmietol p. Smolinský (aj to sám priznal) odovzdať po ukončení jeho pôsobenia v OZ KOVO Volkswagen Slovakia. Je to dosť zvláštne najmä preto, že P. Smolinský sa prezentuje ako morálna autorita a už iba obyčajný sedliacky rozum natíska otázku prečo pán Smolinský odmietol takúto dokumentáciu zverejniť ak nemá čo skrývať. Alebo niekomu vyhovuje, aby neboli napríklad zverejnené rôzne dodávateľské zmluvy? Mimochodom, koncom decembra  súd rozhodol, že túto dokumentáciu p. Smolinský zadržiaval neoprávnene a musí ju vydať. Ale keďže vieme ako to občas na Slovensku funguje,  podozrenie, čo sa s touto dokumentáciou počas doby jej nelegálneho zadržiavania stalo, tu žiaľ ostáva. A otázky, či napríklad nemohla  byť upravená alebo zničená, sú naozaj oprávnené.

Samozrejme netreba byť naivný, boj o odborársku organizáciu vo Volkswagene je veľmi zaujímavý, či už z finančného alebo mocenského hľadiska. Ale práve pre to, si zamestnanci si určite zaslúžia férový a otvorený prístup a nie „samaritánske“ gestá, ktoré napokon zamietol aj samotný súd.

Peniaze, dolár, jen, euro, libra

Európske mestá súperia o londýnske banky

01.05.2017 08:00

Banky so sídlom v Londýne sa rozhodnú do dvoch mesiacov, kde na kontinente sa usadia po brexite. Lákajú ich mnohé štáty, veľmi aktívni sú Nemci.

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

Bankrot vlády USA je zrejme zažehnaný, vyjednávači našli kompromis

01.05.2017 06:00

Vláda USA má peniaze na svoj chod do piatku. Vyjednávačom v Kongrese sa podarilo nájsť dohodu, ako jej financovanie predĺžiť do septembra.

Trump

Trump ocenil diktátora KĽDR, že sa dokázal udržať pri moci

30.04.2017 21:51

Prezident USA povedal, že nevie, či je Kim Čong-un príčetný, očividne je to ale "lišiak", keď sa napriek svojmu mladému veku dokázal udržať pri moci.

Noční vlci, Slavín, Bratislava, vence, vojaci

Ruskí motorkári začali na Slovensku svoju jazdu

30.04.2017 21:31

Kontroverzný ruský motorkársky klub Noční vlci začal na Slovensku svoju motocyklovú jazdu položením vencov na miestach bojov Červenej armády proti fašistom.

Robert Barma

Záhoráci ze Senice

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 3803x
Priemerná čítanosť článkov: 3803x

Autor blogu

Kategórie

Archív